Szigorít az MLSZ: kizárólag magyar játékosok és edzők szerepelhetnek a bajnokságban

A fiatalokat, az edzőket és a vezetőket is érintik a stratégiai döntések.

A Kisvárdát légiósai közreműködésével az NB I-be visszajuttató Révész Attila rendkívül kritikus hangnemet ütött meg az új MLSZ-szabályokkal kapcsolatban, de nem kímélte az NB II színvonalát, és a kifogyhatatlan pénzből gazdálkodó, mégis szakmaiatlan klubokat sem.
Mint minden jelentősebb reformtörekvés, az MLSZ frissen bejelentett szabálymódosításai is komoly visszhangokat vertek futballkörökben. A szigorításokról mi is írtunk bővebben a múlt héten, a főbb pontok még egyszer:
Ezt is ajánljuk a témában
A fiatalokat, az edzőket és a vezetőket is érintik a stratégiai döntések.
Az új szabályok erősen megosztják a szakmát: vannak, akik abszolút szükségesnek és indokoltnak tartják a fiatalításra-magyarításra vonatkozó törekvéseket, mások viszont nem, vagy legalábbis nem így. Közéjük tartozik a kisvárdai élvonalba jutás apropóján a Mandinernek a napokban exkluzív interjút adó Révész Attila sportigazgató is, aki szokásához híven ezúttal sem köntörfalazott, egy pillanatig sem rejtette véka alá éles véleményét a témában:
egyenesen dilettánsnak minősítette az új szabályok megalkotóit.
„Szerintem ennél kontraproduktívabb megerőszakolása a fiatal labdarúgóknak nincs. Az adott év fiatal játékpercei nyilván derűre adnak okot, viszont, ha megnézzük, azok a játékosok hol lesznek két-három évvel később, már borzasztó a helyzet. Ezeket a fiatalokat ezzel a szabállyal kiirtjuk a futballtérképről. A fiatalokat tudatosan, fokozatosan kell játszatni.
Dilettáns szabályt hoztak az alkotók, akik soha nem voltak a futballban, és nem veszik figyelembe a magyar érettségi adatokat. Egy külföldi már lehet, hogy tizennyolc évesen is alkalmas erre, de a tizenkilenc esztendős magyar gyerek nincs az ő szintjén – ez társadalmi és genetikai probléma. Nálunk huszonöt éves korukra kezdenek stabil játékosokká válni. Akiket a szabállyal megerőszakolunk, azoknak kettétörik a karrierjük. Ez a szabályalkotók felelőssége.”
Ezt is ajánljuk a témában
200 millió forintos támogatásról mondtak le, hogy nyerjenek 600-at.
A két agyi infarktust lábon kihordó Révész abból sem csinált titkot, a légiósokat azért tartotta meg Kisvárdán az MLSZ-támogatás kárára is, mert nem akart elkezdeni a nulláról építkezni új – és ahogy ő fogalmaz, a tudásszintjükhöz képes bőven túlárazott – magyar játékosokkal. Emellett éles kritikával illette a másodosztály színvonalát is:
„Egy meccset sem élveztem úgy, mint a legrosszabb NB I-es találkozónkat. Az NB II-ben nem tudtam úgy kimenni a pályára, hogy kicsit is izgultam volna. Nem volt az, hogy a meccs előtt még egyszer átnéztem gyorsan az ellenfél statisztikáit. Nem tudtam úgy nézni a riválisokra, hogy bárki is jobb lehet nálunk. Ez nem lenézés, ezek a valós érzéseim. A csapattal lenni szerettem, de a másodosztályt egyáltalán nem élveztem.”
Az NB I-ben sok helyütt tapasztalható (elsősorban anyagi) aránytalanságokról és szakmaiatlanságról is megvan a véleménye:
Most vannak olyan klubok, amelyek szinte korlátlan pénzzel rendelkeznek, és ez a szakmaisággal még nem találkozott náluk, ezért sikertelenebbek, de a hibáikból tanulni fognak, miközben nem saját a zsebükből kockáztatnak.”
Az élvonalba egy év után visszajutó Kisvárda mögött óriási még a harc a második feljutó helyért a Vasas és meglepetésre a Kazincbarcika között, az előző forduló után most megint éppen utóbbi áll jobban, de megjósolhatatlan, az utolsó három fordulót követően ki örülhet majd.
Ezt is ajánljuk a témában
Az angyalföldi együttes kikapott idegenben a Szentlőrinctől, így három fordulóval a másodosztályú bajnokság zárása előtt megint nem áll feljutó helyen.